Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Zgorzelec
Gdzie możemy znaleźć alkohol benzylowy?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Któż z nas nie lubi ciastek? Któż z nas, nie lubi zajadać się pyszną czekoladą? Wspominając te produkty, musimy mieć na uwadze przede wszystkim to, że poza tym, że są one pyszne, w ich skład wchodzą bardzo różne substancje. Jakie? Co definiuje ich smak? Konsystencję? Możecie się tutaj bardzo zdziwić, ale w dużej mierze odpowiada za to alkohol benzylowy. Do czego jednak dokładnie jest on wykorzystywany? Jakie jest jego nadrzędne zastosowanie? O tym wszystkim, będziecie mogli przeczytać państwo w naszym poniższym artykule.
Gdzie możemy znaleźć alkohol benzylowy?

Zastosowanie alkoholu benzylowego

Nadrzędnym zadaniem alkoholu benzylowego, jest w pierwszej kolejności wpływanie na smak potraw. W dużej mierze, definiowane jest to poprzez bardzo charakterystyczny jego aromat. Nie jest to w żadnym stopniu zapach dla nas nieprzyjemny – wprost przeciwnie. Najprościej jednak rzecz ujmując, alkohol benzylowy, odpowiada za „ulepszenie smaku”. Jeśli chcielibyśmy się dowiedzieć, pod jakim oznaczeniem na etykiecie produktu go znaleźć, jego symbol to E 1519. Tym samym, jeśli w składzie produktu znajdziemy takie oznaczenie, nie mamy się czego bać. Alkohol benzylowy, jeśli zostanie dodany w we właściwych ilościach, w żaden sposób nie zagrozi naszemu zdrowiu czy życiu.

 

Pochodzenie alkoholu benzylowego

To, co też należy podkreślić, to fakt, że alkohol benzylowy jest środkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Występuje on między innymi w postaci estrów w olejkach eterycznych. Znajdziemy go np. w olejkach powstałych na bazie jaśminu czy róży. Stąd też, nierzadko dodawany jest on do konfitury różanej – jest jej naturalnym składnikiem. Idąc dalej tym tropem, możemy wysnuć prosty wniosek, który mówi o tym, że alkohol benzylowy jest wykorzystywany chociażby przy produkcji tak uwielbianych przez nas pączków.

 

Nie tylko żywność czyli o innych zastosowaniach alkoholu benzylowego

To, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę, to kwestia bardzo szerokiego zastosowania alkoholu benzylowego. Warto zaznaczyć, że nie tylko wykorzystywany jest on przy produkcji żywności. Bardzo niewiele osób jest świadomych tego, że alkohol benzylowy - http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/ , jest środkiem bardzo często wykorzystywanym w przemyśle fotograficznym – m.in. do wywoływania zdjęć. Znajduje on także niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Jeśli mówimy o fotografii, pod uwagę brane są przede wszystkim właściwości chemiczne tej substancji. W przypadku leków, jego rola jest jednak bardzo podobna do tej, która pełni w przypadku słodyczy – ma za zadanie chociażby w minimalnym stopniu poprawić smak leku lub też uatrakcyjnić jego wygląd. To, co w szczególny sposób należy zaznaczyć, jeśli mówimy o alkoholu benzylowym, to jego bardzo niska toksyczność. Tym samym, nie jest błędem stwierdzenie, które mówi, że składnik ten jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia i życia.


MRDzisiaj
Środa 22 maja 2019
Imieniny
Emila, Neleny, Romy

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl
o © 2007 - 2019 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl